Виставка «Покров Пресвятої Богородиці»

/ 11.10.2013—27.10.2013 /

«Українська спілка іконописців» презентує тематичну виставку «Покров Пресвятої Богородиці». Від княжого часу тема опіки Богородиці над українським народом мала особливу популярність та особливий розвиток. Свято Покрови стало національним святом українського народу та війська.



У сцені Покрови поєднуються історичні події пов’язані з видінням Андрея Юродивого у влахернському храмі в Константинополі (перша пол. Х ст.) із символічним образом заступництва Богородиці над усіма вірними.



Це один із небагатьох сюжетів не відомий візантійській іконографії, оскільки саме свято як і його відображення знайшло розвиток у давньоукраїнському мистецтві княжого часу. Особлива риса сюжету Покрову Богородиці це уміщення історичних осіб: візантійських імператорів, патріархів, монахів, українських князів, гетьманів, полковників, козаків, січових стрільців, українського духовенства.



Візуальне представлення Покрову Богородиці в українському мистецтві має різні варіанти вирішення, ця тема надзвичайно багата на інтерпретацію. На українських землях від XVII ст. появляється та здобуває поширення образ Богородиці Матері Милосердя, де Марія покриває своїм плащем вірних, що намальовані обабіч неї. Цей взірець образу Богородиці пов’язаний із молебними піснеспівами на її честь. В мистецтві Гуцульщини та Покуття ХІХ ст. особливої популярності здобув образ Покрову Богородиці зі святими, що став джерелом для натхнення багатьох сучасних мистців-іконописців. Його переосмислення бачимо також на іконах представлених на виставці, що виконані у техніці кольорового деревориту, темперного іконопису на дошці, олійного малярства на склі.



Образ Покрову Богородиці у творчості майстрів «Української спілки іконописців» опирається на давні традиції, втім кожен із них інтерпретує та переосмислює зображення. Окремі твори лаконічні - лише з образом Богородиці Заступниці, виконані у стриманому майже монохромному колориті, інші багатофігурні - намальовані у насичених барвах теплих червоно-оранжевих та золотистих тонів.    


Роксолана Косів


«Українська спілка іконописців» заснована 20.01.2012 р. Її керівником обрано професора Романа Василика, завідувача кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв. 20.04.2012 р. – відбулося відкриття першої виставки майстрів «Української спілки іконописців» в залах Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького та презентація диску з роботами спілчан. За час діяльності Спілка провела кілька майстеркласів по технології іконопису, організувала лекції з іконографії та історії українського сакрального мистецтва, тематичні виставки в українських та польських музеях, майстри були учасниками міжнародних іконописних пленерів. Завданням Спілки є розвиток мистецтва української ікони на базі ґрунтовного вивчення та переосмислення давніх традицій, правил та технологій. На сьогодні у складі Спілки є 48 майстрів.