Святослав Владика «Частина цілого»

Автор:

Місце проведення: м. Львів, вул. Вірменська, 26

Дата: 2013-08-06 - 2013-08-28

Проект іконописця та мозаїциста Святослава Владики «Частина цілого» представляє собою візію досвідченого митця на проблематику розвитку сучасного сакрального мистецтва. У власній творчості Святослав Владика зосереджується не на окремому мистецькому об’єкті, але пропонує нові просторові рішення сакрального середовища. За словами митця, основою його творчого пошуку є зосередження на цілісності, на гармонійному поєднанні окремих частин.

DSC_0456.JPG

Святослав Владика розпочав свій творчий шлях з монументальних храмових розписів. У цій ділянці він працює й до сьогодні. Саме з точки зору монументальних просторових рішень й варто сприймати та розуміти його експерименти на шляху пошуків нових форм українського сакрального мистецтва.

DSC_0460.JPG

Мабуть саме тому представлення робіт Святослава Владики у галереї «ICONART» є таким незвичним, сказати б унікальним, – художник монументаліст, звиклий до метрових площин, зважився показати власну творчість у камерному середовищі. Тому кожен з творів варто розуміти не лише як самодостатній твір-об’єкт, але також як первісну клітину – потенційну ідею подальшого розвитку. Кожен з творів – це майбутній сакральний простір, представлений у зародку. Тут можна спостерігати єдність елементів створеної Святославом  візуальної мови – його естетика функціонує як в камерному, так і в монументальному середовищі. Саме в цьому криється розуміння частин цілого, адже кожна з частин відображає ціле і навпаки.

DSC_0462.JPG

Таке твердження варто розуміти не лише на естетичному, але перш за все на богословському рівні – ота частина духовного досвіду, явлена нам у творах сакрального мистецтва відображає також шлях до пізнання Божественного Цілого. Техніка мозаїки, котру Святослав Владика часто використовує при оздобі храмів, чи не найкраще відображає  думку про об’єднаність елементів у ціле – кожен шматочок смальти являє собою красу кольору, усі вони разом – являють красу окремого образу, й знову ж таки сам образ стає частиною загальної оздоби храму.

DSC_0474.JPG

Ідею єдності елементів Святослав Владика представляє у центральному триптиху «Не ридай мене мати» – фрагменти взаємодіють, доповнюючи один одного, і разом з тим вони залишаються відкритими до подальшого розвитку. Триптих неначе розростається у просторі, перетворюючись з об’єкта у середовище. І саме у досвіді створення гармонійного середовища Святослав Владика бачить нові багатообіцяючі перспективи українського сакрального мистецтва. «У досконалій цілісності можна по справжньому відчути сакральний простір», вважає Святослав Владика.

Маркіян Філевич

Виставку «Частина цілого» Святослава Владики можна відвідати з 6 до 28 серпня 2013 року в галереї сучасного сакрального мистецтва «ICONART» за адресою: м. Львів, вул. Вірменська 26, з 12 до 19 год. щоденно, крім понеділка.