Олена Турянська. Matrix

Автор:

Місце проведення: Галерея сучасного сакрального мистецтва "Icoart"

Дата: 2017-10-06 - 2017-10-18

Люди змушені покидати свої домівки. Різні часи, різні народи, різні люди, різні причини. Історія повторюється. Знову, знову, знову… Бути біженцем – не вибір. Це обставини, що викидають тебе із звиклого кола життя. Інша реальність – врятуватись і вижити. Реальність, де звичні буденні поняття набувають універсального, майже сакрального значення. Орієнтир в цій тимчасовій реальності – піктограма, графічний символ-повідомлення.

Олена Турянська

Всі графічні символи запозичені з інтернет-ресурсів

Скільки ще символів, що стосуються інформування про можливості допомоги жертвам воєнних, природних, політичних, релігійних, соціальних та інших катаклізмів мусило додати людство за 153 роки від моменту появи першої піктограми – червоного хреста (1864 р., Женева), пропонує звернути увагу Олена Турянська. Винесені за рамки конкретної біди, в безтурботний простір туристичного міста, лаконічні чорно-білі таблички провокують емоційний контакт реальності з історичним контекстом. І нагадують, наскільки крихким є спокій кожного в сучасному світі. А золото полегшує відчитувати у прагматичній «абетці» міжнародної допомоги універсальні образи підтримки віри.

Наталія Космолінська

А може, не зазирати цим разом вглиб?
Погляньмо на поверхню.
Маємо вибір.

Чи можемо?
Чи захочемо?


Знак може врятувати життя – дослівно.
Митець бере участь у творенні  знаку – дослівно.


Естетизація тавтології.

Естетизація нагадує, що мистецтво є тільки мистецтвом. Єдине, що воно може – спонукати до роздумів, нагадувати, скеровувати.

Чи повинно?
Чи може?
Чи мусить?


Знак-піктограма має засадничу ціль – переказ конкретної інформації. Щоби відчитати знак, мусимо прийняти правило: за простим символом стоїть ціла структура нашого способу сприйняття світу. Чи вписуємося у вибрані нами структури? Чи модифікуємо їх в залежності від наших досвідів? А що робити, коли структура, в яку потрапив, чужа, а мусиш відчитати значення? Повідомлення може врятувати життя. Треба вміти його прочитати.

 

Треба пам’ятати, з якого місця ти говориш.

Треба пам’ятати, до кого ти говориш.

 

«Актуалізація універсалізму».

 

Анна Костирко