Ольга Ковтун та Андрій Коваленко. За тінню золота

/ 18.12.2011—15.01.2012 /

18 грудня в галереї ICONART відкрилась виставка \"За тінню золота\" київських художників Ольги Ковтун та Андрія Коваленка, які є представниками відомої школи монументального живопису і храмової культури художника Миколи Андрійовича Стороженка. Цьогорічна виставка представляє найновіші творчі здобутки цих непересічних молодих майстрів. Вже не вперше художники тішать львів\'ян представленням своїх цікавих та глибоких пошуків у царині живопису: живопису, котрий віднаходить себе на межі давнього та сучасного; живопису, котрий актуалізує вічні теми у здавалося б знайомих і разом з тим таких несподіваних формах.

Традиційна іконографія та усталена символіка отримують в творах художників нове звучання не стільки через представлення динамічних форм та кольорів, скільки через зміну сприйняття – лики, постаті і рухи неможливо осягнути вповні, адже вони приховують у собі загадку, недомовленість, невисловлену таємницю. Тому темні та золоті фони картин не варто сприймати як просто тло, це швидше завіса, котра ховає за собою незвідане. Саме з цієї точки можна зрозуміти також назву виставки “За тінню золота”: золото, мов ще одна тінь, додає неперевершеного звучання у розумінні зображуваної форми, а разом з тим ховає її, додаючи таємничості, незвіданості. Відтворювати обриси цієї таємниці – завдання глядача, котрий, вподібнюючись до художника,  у кольорових формах дошукується образів та знаків.

Візуальна мова барокового мистецтва часто оперує не лаконічною системою мінімальних знаків, а розгалуженою, багатою у своїх деталях, мовою алегорії. І разом з тим барокові алегорії мистецтва Ольги Ковтун та Андрія Коваленка не варто сприймати як деталізовані «історії». Алегорія тут не стільки епохальна оповідь-представлення якоїсь однієї теми, скільки множинність її інтерпретацій.  Такий образ можна сприймати у різних вимірах – як національний епос, релігійну традицію чи історичну цитату, або ж зовсім навпаки – візуальний образ представляється як інтимна особиста оповідь…

У світлі барокового сприйняття один і той сам образ спонукає різні, часом абсолютно протилежні інтерпретації. Пропонувати візуальну форму бароко в контексті сучасного мистецького процесу аж ніяк не означає заперечувати дійсність й ховатись у декораціях минулих епох. Барокове сприйняття сьогодні - це ствердження множинності інтерпретацій представлюваного об’єкта.

Виставку «За тінню золота» Ольги Ковтун та Андрія Коваленка можна відвідати з 18 грудня до 15 січня у Галереї сучасного сакрального мистецтва «ICONART» за адресою: м. Львів, вул. Вірменська 26,  з 12 до 19 год. щоденно, крім понеділка.

Маркіян Філевич