"Гроно" Уляна Нищук-Борисяк

Автор:

Місце проведення:

Дата: 2013-10-29 - 2013-11-24

Я – Лоза, а ви – пагони. Хто перебуває в Мені, і Я – в нім, той приносить багато плоду (Ів. 15:5)

Виноградна лоза від ранньохристиянських часів і до сьогодні є одним із центральних символів християнства. Грона винограду, які зривають в часі їх повного дозрівання, коли вже виноградини от-от готові самі зірватися із гілки; які потім «мучать» і витискають під важким пресом, аби зробити вино, призначене людині на поживу, яскраво розкривають нам образ розп’ятого Христа, що в містичному перетворенні Євхаристії каже нам: Пийте, це є кров моя, яка за багатьох проливається… (Мт. 26, 27), бо …Плоть Моя є істинною їжею, і Кров Моя є істинним питтям (Ів. 6, 55-56).

1.JPG

Тим образом можна скористатись також аналізуючи іконопис Уляни Нищук-Борисяк, зокрема, й останній проект Гроно в Галереї сучасного сакрального мистецтва ICONART, -  адже художниця використовує часто забуті сьогодні, але такі зрілі у своїй геніальній простоті, плоди української народної культури, зокрема, народної гравюри та ікони на склі й, «перемелюючи», «витискає» з них оригінальні малярські твори – поживу для сучасної культури. Богородиця з дитям, архангел Михаїл, святий Юрій Змієборець, святий Василій Великий, святий Миколай Чудотворець, святі верховні апостоли Петро і Павло, всі найпопулярніші в Україні святі, покровителі міст, хранителі Церкви, охоронці від злих сил, опікуни тварин та збіжжя, заступники у молитві; ті, що поруч із Христом перебувають на небі в царських одежах; ті, в яких перебуває Христос; ті, що приносять плід…

2.JPG

3.JPG

У проекті вони поєднані у спільне гроно, яке складається з образів витягнутої овальної форми – Уляна інтерпретує її як форму виноградини, одну із улюблених у її творчості. Також у цій формі прочитується образ мандорли - сяйва божественних енергій, що оточували Преображеного Христа на горі Тавор. Водночас, через цю незвичну форму ми, немовби, через шпарину в дверях, заглядаємо на спільноту святих – бачимо фрагмент Покрови зі святими, поруч стаємо свідками зустрічі величної Богородиці і далекого Юрія, що долає змія, ось вже ніби повстає перед нами постать архангела Михаїла чи великомучениці Варвари, й раптом знову все ховається, фокусуючи наш погляд на квітчастому орнаменті шат, а ще за хвилю вже лик сивобородого Миколая сам споглядає на нас майже впритул… Та все ж найважливіше, що ми маємо побачити у цьому гроні, це - Христос розп’ятий, пагін, з якого народжується кожна людина - і та свята й та, що колись може стати святою.

4.JPG

Сакральний світ, його давня християнська символіка, зрештою, й народна культура, яка  в природний інтуїтивний спосіб живила той світ своєю вірою, нині то віддаляється то наближається до нас, все залежить від того, наскільки він нам потрібен і чи ми його шукаємо. Пошуки Уляни інтуїтивні, емоційні, живі, окреслені сміливими й динамічними порухами пензля, насичені яскравими барвними акцентами, несподіваними композиційними прийомами, й надають оригінального авторського звучання прадавнім універсальним мотивам християнської культури.

Марія Цимбаліста